04 Jan

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی : بینی گوشتی به بینی هایی که دارای پوستی با ضخامت بالا و غدد چربی فراوان به طوری که سوراخ های روی پوست باز باشد، گفته می شود.

در اغلب این نوع بینی ها غضروف و بافت بینی ضعیف است و به طور معمول دارای پره های باز و ضخیم و نوک بینی افتاده می باشند.

از نشانه شناخت بینی های گوشتی این است که اگر با دو انگشت سر بینی را تحت فشار قرار دهیم، از منافذ باز سطح پوست بینی کمی چربی خارج خواهد شد.

جراحی بینی گوشتی

در زمان های گذشته جراحی بینی گوشتی کاهنده بود به این صورت که برای کوچک کردن بینی بافت و غضروف بینی را تراش می دادند تا بینی کوچک شود و نتیجه این کار فرورفتگی در پوست به علت خالی شدن فضای زیرین آن می باشد.

اما امروزه جراحی بینی گوشتی با تقویت بافت غضروفی و استفاده از تیغه وسط بینی به دلیل استحکام بالایی که دارد، برای تقویت نوک بینی استفاده می شود.

جراحی بینی گوشتی باید با تکنیک جراحی بینی باز انجام گیرد تا دسترسی جراح بینی به سر یا نوک بینی بیشتر باشد.

جراحی بینی گوشتی

نتیجه جراحی بینی گوشتی

پوست بینی مهمترین عامل محدود کننده در جراحی بینی می باشد و جراح بینی در موارد نادر پوست بینی را دستکاری می نماید.

در جراحی های نوین بینی گوشتی هدف افزایش استحکام به اسکلت غضروفی می باشد. نوک بینی باریک تر شده و افتادگی آن اصلاح می گردد به این صورت که از بینی گوشتی بافت چندانی برداشته نمی شود و حتی به آن اضافه خواهد شد و در نتیجه بینی کوچکتر و شکیل تر به نظر خواهد رسید.

جراحی بینی گوشتی باید توسط جراح بینی با تجربه ای انجام گیرد که دارای مهارت و تخصص در زمینه جراحی های بینی گوشتی باشد و همچنین میزان رضایت مندی بیماران قبلی هم ملاک می باشد.

نکته مهمی که اینجا باید به آن توجه کرد این است که بینی های گوشتی دوران نقاهت طولانی تری را نسبت به بینی های استخوانی دارند و میزان کبودی و تورم نیز در آنها بیشتر بوده به تدریج کاهش می یابد.

با انتخاب بهترین جراح بینی گوشتی می توان نتایج مطلوبی را حاصل نمود.

قابل ذکر است که نتیجه نهایی جراحی بینی گوشتی را باید بعد از یکسال مشاهده و ارزیابی کرد و افرادی با این نوع بینی باید انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه جراحی بینی گوشتی خود داشته باشند.

بعد از عمل بینی های گوشتی به صلاحدید پزشک حتما باید از تزریق آمپولهای ضد ورم در قسمت نوک و پشت بینی و‌ نیز مصرف داروهای خوراکی که به نازک شدن پوست می انجامند در دوره بعد از عمل استفاده کرد تا بتوان به نتیجه مطلوب دست یافت.

 دکتر شهریار نظری – متخصص گوش و حلق و بینی

درباره نویسنده

پاسخ